Quantcast
Channel: Dóri Online Olvasónaplója
Viewing all 2263 articles
Browse latest View live

Things I Love Thursday 31

$
0
0
Első augusztusi tilt: nemnemsírok hogy pár hét és sulikezdés, és stresszesebb időszak jön, de azért most nem vagyok annyira boldog, na. Nem mondom, hogy rossz nyaram volt, de nyaralás idén kimaradt és esz a sárga irííígység, amiért ismerőseim most Prágában vannak... Na de majd talán összejön nekünk is az út :D
  • szombaton Meli barátnőm meglátogatott sokat sétáltunk, beszélgettünk és tóparton le is égtünk
  • vettem három körömlakkot, meg egy normális árnyalatú bb krémet (garnierrel befürödtem a múltkor, az essence fedőlakk amit krémmánián ajánlgattak viszont tényleg jó, minimálisan kopott meg a lakkom, azt nem mondom hogy gél hatást ad, de tartós és szép fénye van a körmeimnek)
  • teljesítettem a két saját könyvbingós kihívásom
  • egy nap alatt megjött a book24 rendelésem (O.O) (Horgonyhelyet és öcsémnek a Bábelt rendeltem meg)
  • megint elkezdtem az LL Könyvesbolt instagramos kihívását, majd mutatok képet róla ha letelt (szombaton)
  • ebben a melegben a legnagyobb áldás a sok gyümölcs :D dinnyét barackkal!
  • Angela Carter Esték a cirkuszban könyve varázsolt el nap, mint nap - annyit tipródtam, míg ma megrendeltem ezt is a lírából (kávéáron, 595 ft!!!) :D

 

Angela Carter - Esték a cirkuszban

$
0
0
Azért szeretek akciós könyek között böngészni, mert néha olyan gyöngyszemekre bukkanok mint például ez a könyv itt. Megfogott a borító, a fülszöveg és a molyon a könyvhöz társított címkék (mágikus realizmus - Márquez után különösen vonzott a téma, feminizmus, és 1001 könyv listás is).

Angela Carter neve nem volt ismerős, pedig már a várólistámon van a novelláskötete (A kínkamra és más történetek), de nem kötöttem össze a kettőt, amikor rábukkantam erre a regényre.

Már a könyv elején éreztem, hogy ez különleges lesz - vagy nagyon fogom szeretni, vagy nagyon utálni. Szerencsére az első lett igaz, annyira hogy muszáj volt megrendeltem a lírától (kávéáron :D), hogy legyen egy saját példányom is. Amúgy hangulatában J. Winterson A szenvedélyére emlékeztet - csak annál még kalandosabb, hosszabb történetről van szó. (Úgy látszik a mágikus realizmus, feminimus, történelem, 1001 könyv listás címkés könyvek kedvenc olvasmányaimmá válnak :D Van még ilyen?)
Na de mitől is vagyok annyira oda?

1899 telén kapcsolódunk be a történetbe, Jack Walser amerikai újságíró interjút készít a bámulatos angol légtornásznővel, Fevversszel. A férfi próbálja racionálisan felfogni, hogy mit is látott az előadás alatt és az egész éjszakán át tartó interjú során szeretné leleplezni ezt a furcsa nőt. Fevversszel egy szőke, nagydarab, néha közönséges nő, akinek szárnyai vannak. Nevelőanyjával, az exörömlánnyal együtt meséli el életének történetét, ami egy bordélyból indult és megfordult jó pár érdekes helyszínen, míg sztár nem lett, ahogy előszeretettel nevezik és nevezi magát, a Piccadilly Vénusza.

A regény három nagy részből áll, az első Londonban játszódik, Fevvers múltja és a viktoriánus szexualitás kerül a középpontba, a második részben Szentpéterváron járunk, ahol az amerikai utazó cirkusz életébe pillanthatunk bele, a harmadik rész pedig Szibériába visz bennünket a finnugor törzsek és néhány furcsa csoport közé. 

pinterest
Fevvers, Lizzie és Walser történetét több szereplő sztorija is megszakítja, néhol úgy éreztem tévútra viszik a könyvet, de volt akié tényleg érdekelt. A feminista szál talán a legjobban ezekben a beékelt történetekben van jelen - a demokratikus, védelmező bordélyház, a női börtön és utópikus csoportjuk; egy szegény lány története akit a férfiak csak kihasználtak, míg egy nő mellett talált magára és a boldogságra. Fevvers és Lizzie is feministák a maguk módján, de nem ideális példaképek. Fevvers kapzsi, néhol alpári, és durva, de tud gyengéd és figyelmes is lenni. Ő az 1900-as évek új nőalakja? 
"És ha a világ fordul egyet a tengelye körül, hogy felvirradhasson az új hajnal, akkor, igen, akkor majd minden nőnek szárnya lesz, pontosan úgy, ahogy most nekem. Ennek a fiatal nőnek itt az ölemben, aki gúzsba kötöttek a rítus iszonyú görcsei, soha többé nem kell majd ilyesmitől szenvednie; letépi magáról a saját elméje kovácsolt láncokat, szárnyra kap, és tovaszáll."
Sok kalandban van részük a szereplőinknek, közben olvasóként is elgondolkodunk, hogy akkor most kicsoda is Fevvers - valóban egy szárnyas nő? Egy szemfényvesztő, akit a kapzsisága hajt? 
"Másodszor, ahogy az én hazámban mondják: „A holnap sosem jön el”. Épp ezért ígérget mindenki fűt-fát holnapra. Mindig a jelenben élünk, az ittben és a mostban. Ha a jövőre alapozzuk reményeinket, azzal puszta feltételezéssé változtatjuk őket, más szóval nem marad más belőlük, csak a nagy semmi. Nekünk az itt-tel és a mosttal kell megküzdenünk."
Nagyon élveztem ezt a könyvet olvasni, sokáig is tartott, az izgalmas történet mellett tele volt irodalmi utalással, humorral és gondolkodnivalón :) Újraolvasnivaló!
"A kamrában nem találtunk mást, csak egy kis darab füstölt húst, ami talán jávorszarvas lehetett, meg egy félig mélyhűtött patkányt, mely utóbbi inkább egyéni balszerencse véletlen áldozatának, semmint az étrend szokásos menüpontjának tűnt."
5/5

Kiadó: Magvető
Kiadás éve: 2011
Eredeti cím: Nights at the circus
Oldalszám: 464
Ár: 3990 Ft
Borító: 3/5 (A fenti piros szerintem jobban illik a könyvhöz, a magyar a komorságával lehet, hogy elijesztett volna, bár van benne valami vonzó is.)

Részlet (első fejezet)

Fülszöveg:
"Az Esték a cirkuszban megjelenésével a közelmúlt világirodalmának egyik remekművét veheti végre kezébe a magyar olvasó. Angela Carter 1984-ben kiadott regénye egyszerre játékos, ironikus, érzelemgazdag történet és lebilincselő olvasmány. Főszereplője Fevvers, a szárnyas nő, aki puszta létével felforgatja a századforduló Londonját és Európáját. A légtornásznő fordulatos és lélegzetelállító kalandjait követve eljutunk a női szörnyek múzeumába, egy szentpétervári hercegi kastélyba, egy szibériai finnugor törzs mágikus realista világába, de legfőképpen a cirkuszba, ahol találkozhatunk kártyajós kismalaccal, gyáva erőművésszel, a világ leghátborzongatóbb bohócaival, tudós majmokkal és keringőző tigrisekkel. És közben izgulhatunk, hogy egymásra talál-e Fevvers és a jóképű amerikai riporter, aki bohócnak áll, hogy leleplezze a légtornásznő titkát. A Carter által teremtett feledhetetlen figurák megelevenedése, a mesemotívumok és az irodalmi utalások sokasága a pikareszk történet kavalkádjában kivételes műélvezetet nyújt."

Austin Kleon - Steal Like an Artist (Lopj úgy, mint egy művész)

$
0
0
Szombat reggel sajnálattal olvastam, hogy az egyik kedvenc bloggerem (Dóri) visszavonul egy időre egyéb elfoglaltságai miatt. A blogján az oldalsávban bukkantam a logbookos bejegyzésre, onnan pedig a forrásra, Austin Kleon könyvére. Beugrott, hogy Katacita is ezt vette meg nemrég, gondoltam elolvasom én is - angolul, hogy fejlődjek egy kicsit a sok németezés után :D

Nem voltam biztos benne, hogy kell-e ez nekem, nekem szól-e, hiszen nem vagyok művész. De a könyv elején meggyőzött, hogy ez a könyv mindekihez szól, akinek egy csepp kreativitás jelen van az életében, vagy szeretné ha lenne. A tanácsai és megállapításai nagyon egyszerűek, de frappánsan vannak megfogalmazva, rengeteg idézetet ki tudnék írni belőle. 

forrás
Amit hasznosítani fogok, vagy nagyon szimpatikus gondolat: 
  • a kevesebb több
  • példaképeket gyűjteni és megfigyelni mitől jók, és a saját írásomra adaptálni (mondjuk ezt az évek során folyamatosan csináltam, ahogy olvasom a többi bloggert akiket jónak tartok, persze csenek ötleteket tőlük)
  • tanulni, fejlődni, utazni :)

"Akár iskolázottak vagyunk, akár nem, saját felelősségünk megszerezni mindazt a tudást, amire szükségünk lehet."

"Travel makes the world look new, and when the world looks new, our brains work harder"

"It’s so important to have a hobby. A hobby is something creative that’s just for you. You don’t try to make money or get famous off it, you just do it because it makes you happy. A hobby is something that gives but doesn’t take."

"Always be reading. Go to the library. There’s magic in being surrounded by books."
tumblr
"You have to be curious about the world in which you live. Look things up. Chase down every reference. Go deeper than anybody else—that’s how you’ll get ahead."
tumblr

Jópofa könyv, ami nem váltja meg a világot, nincsenek benne egetrengető új gondolatok, de inspirációnak nagyon jó fellapozni!

5/5

Hasznos:
A szerző honlapja, tumbrje, twitterje. Októberben megjelenik ennek a könyvnek a napló verziója is, amiben logbookot írhatunk, összegyűjthetjük a kreatív, lopott ötleteinket.

A szerző másik két könyvére is kíváncsi vagyok: a Show your work! (Mutasd meg magad!) hasonló ehhez a könyvhöz, a Newspaper blackout-ban pedig egy érdekes versalkotási technikát alkalmaz Austin (napilapok oldalain talált szavakból alkot verset, úgy hogy a felesleges szavakat kifesti feketével. A tumblr oldalán is megosztott pár ilyet, nekem nagyon tetszenek.)

Ben Aaronovitch - Soho felett a hold

$
0
0

Az év elején vegyes érzelmekkel tettem le a Peter Grant sorozat első részét, tetszett is meg nem is, ezért tartottam a második résztől, de pont benn volt a könyvtárban így elhoztam magammal.

Az első rész tényleg nem jött be annyira, mert alig tudtam felidézni az eseményeket, és valamiért Rowling krimisorozatával kevertem egyes mozzanatokat. De aztán lassan visszaemlékeztem az első rész főgonoszára, a veszteségekre és könnyebben ment az olvasás.

Na de sokat nem rágódunk a múltbeli eseményeken, Peter új nyomozásba veti magát és továbbra is kitartóan tanulja a latin igék ragozását és a megfelő formák létrehozását.

A Cafe de Paris a bombázás (1941) előtt
forrás
A Soho negyed dzsesszzenészei hullanak és brutálisan megcsonkított férfiak testére bukkannak a rendőrök. Peter mindkét nyomozást figyelemmel kíséri és egyre jobban belemélyed a dzsessz világába.
Nightingale még gyengélkedik ezért a partvonalról követi Peter tevékenykedését, de amikor bekapcsolódik akkor fontos és érdekes infókat ejt el (a kedvencem a 'Roxfort' volt).

Ami tetszett a humor, a popkulturális utalások (Ki vagy Dokira, Harry Potterre :D), a pörgős cselekmény és kevesebb következetlenség. A zene, a klubok, a Soho mind-mind nagyon hangulatos lett és ezért is jobban szerettem ezt a könyvet. (És most azonnal mennék Londonba olyan jól leírta a helyszíneket, az atmoszférát :))
Soho (tumblr)
Gyorsan olvasható, pörgős könyvet kaptam, de jobban tetszett, és hangulatosabb volt mint az első rész. Ha arra 4 pontot adtam, akkor erre 4,5-et kéne, de leszoktam ezekről a félpontokról :) Szóval jobb-jobb-jobb lesz talán ez a sorozat, nagyon várom most a harmadik részt :D


4/5

Kiadó: GABO Kiadó
Kiadás éve: 2014
Eredeti cím: Moon over Soho
Sorozat: Peter Grant 2.
Oldalszám: 358
Ár: 2990 Ft
Borító: 5/5

Fülszöveg:
Peter Grant közrendőr hamar rájön, hogy a dzsessz-szaxofonos Cyrus Wilkinson nem szívroham áldozata lett. Valaki vagy valami a londoni Soho utcáit járja, és az a különleges képesség vonzza, amely elválasztja a nagy zenészeket az átlagosaktól. Petert nyomozása során felettese, Thomas Nightingale – Anglia utolsó bejegyzett varázslója – és Cyrus volt szeretője, az ellenállhatatlan Simone Fitzwilliam segíti. Miközben egyre jobban elmélyed az ügy felgöngyölítésében, bekerül a képbe egy zseniális trombitás, Richard „Lord” Grant is, aki egyébként Peter apja. A rendőrmunka már csak ilyen: többnyire rendfenntartás, időnként igazságszolgáltatás, és karrierenként egyszer talán bosszú. Az angol Ben Aaronovitch regénye méltó folytatása a nagy sikert aratott London folyóinak, amely az urban fantasy és a krimi szellemes ötvözeteként keltett feltűnést.

Things I Love Thursday 32

$
0
0
  • Péntek csajos nap - barátnőmmel bejártuk a fél várost, ebéd, műkörmös, voltunk turkálóban ahonnan egyikünk se tért haza üres kézzel, és egy fincsi gyümölcsös limonádéval zártuk a napot (ami ebben a dögmelegben tökéletes 'uzsonna' volt)
  • Szombaton rábukkantam a Lopj, mint egy művész eredeti kiadására, amit el is olvastam a délután, és jó pár inspiráló gondolatot gyűjtöttem 
  • Burgi tó - strandolás a nyáron először
  • LL Könyvesbolt kihívására a képeket itt mutatom meg (az utolsónál nem voltam annyira kreatív, telón ennyit voltam képes alkotni :D)
  • A Soho felett a hold meglepően tetszett
  • újra rákaptam a Duolingóra, hogy itt tanuljak új szavakat, és minimális nyelvtant :)

Alice Hoffman - Itt a földön (újraolvasás)

$
0
0
Öt éve olvastam először ezt a könyvet, akkor a könyvtárból vettem ki, amikor rákaptam Alice Hoffman könyveire. Idén a könyvfesztiválon vettem meg a kiadótól, és ezért olvastam el újra. Emlékeztem, hogy nem valami vidám történet, de a lehető legrosszabb időszakban kezdtem el olvasni - így egyből ugrott molyon a kedvenc könyv, meg az 5 pontos értékelés...

Mindig furcsa olyan könyvet olvasni, amiben negatív főszereplők vannak. Ennek a végén meg egyenes fellégezik az ember, amikor leteszi (és kedve lenne a falhoz vágni egyúttal).

Adott egy new englandi kisváros, több nagy család, és az Üvöltő szelek karaktereire építő átalakított történet.
pinterest
A Murray családba az apa befogad egy bostoni lelencet, Hollist, aki egészen 18 éves koráig csak a megaláztatást kapja a család első szülött fiától. Ezzel akkora bosszút forral a fiú szívében, amit a March Murray iránt érzett szerelem se tud feledtetni. A pár szomorú körülmények között távol kerül egymástól, ám a család közeli barátjának halála visszahozza Marchot a szülővárosába. Hollis pedig vár, az évek alatt akkora vagyont gyűjtött, hogy a fél város az övé, és a szerelme nem múlt el a nő iránt. Azt hinnénk, hogy ez egy romantikus történet lesz, de annyira sötét, mint az elődje... Sőt talán rosszabb is, mert aktualizálja a sztorit - a bántalmazó kapcsolatokat, a vak szenvedélyt állítja a középpontba. 
"Némelyek pontosan tudják, melyik pillanatban veszítettek el mindent.Visszatekintve napnál is világosabban látják, és ha megfeszülnek sem értik, miért nem ismerték fel a helyzetet azon melegében."
March lánya, Gwen az egyik pozitív(abb) szereplő, de őt meg az unokafivére iránt érzett szerelme miatt nem tudtam - még mindig - elfogadni. Talán akiben tényleg nem találtam hibát, az Susan Justice volt, aki egyedül révbe ért a szereplők közül.
"Ma este már fagytól törékeny a mezőn a széna, kivált a Rókadombtól nyugatra, ahol csillagfénnyel ragyog a legelő."
Most amit igazán értékeltem, és azt hiszem régen is tetszett - a helyszín, a költői hasonlatok - attól eltekintve, hogy szinte minden szereplőben találtam kivetni valót, vagy épp gyűlöltem. Azt hiszem többet nem fogom újraolvasni, ennyi szenvedés épp elég volt, köszi Alice. :/

3/5

Kiadó: Palatinus
Kiadás éve: 2007
Eredeti cím: Here on Earth
Oldalszám: 310
Ár: 2800 Ft
Borító: 2/5

Fülszöveg:
"Lebilincselő, a végletekig szenvedélyes, sötét tónusú szerelmi történet tárul az olvasó elé ebben a regényben. Hollis (korunk Heathcliffje) serdülő lelencként kerül a jómódú Új-Angliai Murray családhoz, ahol igazán csak a fiatal March képes meglágyítani az elvadult fiú szívét. Kamaszszerelmük azonban végül nem tud kiteljesedni és Hollis a lányt okolja ezért. Hosszú évek múltán March – már mint egy ugyancsak életrevaló kamaszlány, Gwen anyjaként –, egy haláleset okán, visszatér csodás ifjúkora színhelyére. Kiderül, hogy a férjezett nő korántsem közömbös még Hollis iránt, aki férfias természetével mindig is hipnotikus hatást gyakorolt rá és a nőkre általában. A férfi közben már szinte az egész világ iránt bosszút esküdött, és időközben felhalmozott nagy vagyonára sötét titok árnyéka vetül. A városban mindenki kerüli, mintha maga a halál angyala lenne. March és Hollis emésztő érzelmekkel teli kiújult szerelmének hatása alól a környezetükben senki sem tudja kivonni magát. A közösség tagjai az olvasóval együtt újraélhetik az érzést, hogy a dolgok nem mindig a vágyaink szerint alakulnak itt a Földön. Alice Hoffman a filmen is nagy sikert aratott Átkozott boszorkák szerzője, a legjelentősebb kortárs amerikai írónők egyike. Jelen regénye is elsősorban a női olvasókat célozza, de olyan virtuóz írásmóddal, nyelvi leleménnyel teszi, hogy bárki megemelheti előtte képzelt vagy valódi kalapját. Ez a szuggesztív erejű alkotás Borbás Mária parádés fordításában csak még élvezetesebbé válik."

Moskát Anita - Horgonyhely

$
0
0
Kicsi furcsán állok az író könyveihez, mert ahogy az első regényénél vallásos téma, itt a terhesség riasztott el az olvasásától. Végül csak megvettem a hónap elején, mert kíváncsi voltam mit alkotott Anita.

Adott egy fordított társadalmi berendezkedésű fantasy világ, ahol a nőké a vezető szerep, mivel mindenki 'röghöz kötött', vagyis a születési helyét, horgonyhelyét csak kisebb távolságra tudja elhagyni. Ez alól a várandós nők a kivételek, akik a terhességük idején bárhová elmehetnek, csak arra kell figyelniük, hogy hol szülik meg a gyereküket, mert akkor már az lesz mindkettejük új horgonyhelye. Így az asszonyok lesznek a kereskedők, a vadászok, favágók és a felügyelők is, minden olyan szakmát ők töltenek be, amihez nagyobb távolságokat kell megtenni.

pinterst
Helga szerencsés helyzetben van, mivel apja hajóján született meg, így nagyobb távolságokat is megtehetnek mindketten, mivel a horgonyhelyük a Mordály nevű ütött-kopott hajón van.
Vazil könyvekkel és egyéb értéktárgyakkal kereskedik, a szenvedélye pedig az, hogy rájöjjön milyen összefüggés van a terhesség és a vándorlás között. 
Lars az egyik falu nagyasszonyának a férje, akit a nő a hatalmában tart, mivel tud a titkos képességéről, vagyis hogy földevő. A képessége miatt ő növeszti a faluban termő növényeket és menti meg az éhhaláltól az embereket. De a földevés és varázslás a nők kiváltsága, így Lars évekig kénytelen elviselni a nő zsarnokságát, hogy nehogy halálbüntetést kapjon.
Hármójuk sorsa fonódik össze - mindegyiküket más vágyak hajtanak: ijedtség, egy régi fogadalom és a jelenlegi rend felborítása.

Korgun a nagyváros engem a
téli Velencére emlékeztett
pinterst
Anita nagyon komplex világot alkotott, amiben egy viszonylag kis területet járhatunk be - tenger, fjordok és öblök, amit messzeségben hegyek határolnak, de nem érezzük kevésnek. A kor is amolyan időtlen, vannak gőzgépek, meg puskák, de inkább a középkor hangulata köszön vissza benne.

A karakterek megint erősek, mint a Bábel fiaiban, itt is vannak negatív főszereplők; naiv, inkább szánni, mint szeretni való karakterek és egy nagy misztikus rejtély, ami miatt faltam az oldalakat. A stílus itt is gördülékeny volt, jó volt olvasni, bár a vér-fájdalom-mocsok itt is jelen volt, amit a naiv lelkivilágom annyira nem bír, de annyira erős hangulata van a regénynek, hogy elfogadtam.

Na és hát maga a probléma, amit feldolgoz, vagyis hogy van-e bármi joga egyik nemnek elnyomni a másikat? Nincs hát, tudjuk. De Anita megfordította a történelmileg megszokott helyzetet és a nőket helyezte az élre, de ez nem jár semmi pozitívummal. Nem megoldás egyik nemet a másik fölé helyezni - egyenlőség kell, a másik nem előnyeit kihasználva együttműködni.
"Akkora a világ, amekkorát be tud járni. Egy lépéssel sem nagyobb."
Hasonló élményt nyújtott, mint a Bábel fiai a fenti jellemzők miatt, de a történet talán jobban vonzott. Az biztos, hogy Moskát Anitára figyelni kell, és kíváncsian várom az ekultos vidóban említett harmadik regényét!

4/5

Kiadó: GABO
Kiadás éve: 2015
Oldalszám: 440
Ár: 3490 Ft
Borító: 5/5

Részlet
Pinterest oldal a könyvhöz
Ekultos interjú a könyvhétről

Fülszöveg:
"Egy birodalomban, ahol a föld oda köti az embert, ahová megszületett, csak azoknak van reménye a vándorlásra, a kereskedelemre és a hatalomra, akik várandósak. Ebben a nők uralta, különös mágiával átitatott világrendben három rendkívüli személy keresi a kitörés lehetőségét. A könyvtárhajójához kötött Vazil titokban az egyenjogúság eszméjét hirdeti és a nők vándorlásának okait kutatja, hogy egy napon mindenki szabad lehessen. Lánya, Helga azonban szabadulna a hajótól, ahová születése óta kötődik, ezt pedig csak egyféleképpen teheti meg: ha teherbe esik, minél előbb. Lars a föld férfiak számára tiltott mágiáját űzi, ami által különleges hatalomra tesz szert – ez pedig az egész világukat felforgathatja. Moskát Anita merész témát feszegető, lenyűgöző regénye felülbírálja az előítéleteket, és egy sötét és kíméletlen történeten belül keresi a választ a kérdésre, hogy mi a szabadság és a mások feletti uralom ára."

Friss könyvek - Szeptember

$
0
0
Jandy Nelson - Neked adom a napot
Megjelenik: 2015. szeptember 15., 3990 Ft, Libri
"A tizenhárom éves fiú-lány ikerpár, Noah és Jude hihetetlenül közel állnak egymáshoz. Különleges burkot húznak maguk köré színekből és szavakból, ahová nem engednek be semmit és senkit. Egy nap azonban a burok felhasad, és a családi tragédia úgy kipörgeti az ikreket megszokott világukból, akár egy tornádó.
Három esztendő múltán jóformán szóba sem állnak egymással. Az érzékeny lelkű Noah szerelmes barátságba keveredik a szomszéd sráccal, Jude pedig mesteréül választ egy goromba férfit, akinek több köze van a lány családjának széthullásához, mint hinné… Az ikrek nem veszik észre, hogy mindketten csak a történet egyik felét ismerik, és vissza kéne találniuk egymáshoz, hogy esélyük nyíljon világuk újjáformálására. Jandy Nelson világsikerű regénye döbbenetes művészi erővel szőtt mese, ami beszivárog a csontjainkba, akár a tűz melege egy didergető napon. „Vad, gyönyörű és mélyen megindító. Nelson írása annyira eleven, hogy a lapok szinte világítanak a sötétben.” – Ransom Riggs, a Vándorsólyom kisasszony különleges gyermekei írója"
Gwenda Bond - Lány a kötélen
Megjelenik: 2015. szeptember 21., 2990 Ft, Athenaeum Kiadó
"Üdvözli nézőit a Cirque American! A tizenhat éves Jules Maroni álma, hogy kötéltáncos édesapja nyomdokaiba léphessen a magasban. A Repülő Garciák jelenléte azonban könnyen keresztülhúzhatja a lány számításait. A rivális Maronik és a Garciák ugyanis hosszú évtizedek óta esküdt ellenségként kerülik egymást...Jules azonban nem hajlandó tudomásul venni a családi drámát, és csakis a drótkötélre összpontosít. De amikor felfedez egy pávatollat - egy hírhedt, balszerencsét hozó tárgyat - a jelmezén, Jules kis híján elveszíti az egyensúlyát. Miközben egyre több titokzatos, balszerencsét hordozó talizmán bukkan fel a színen, Jules rájön, nincs más választása: segítséget kell elfogadnia, mégpedig a legváratlanabb forrásból: Remy Garciától, aki mellesleg a Cirque legjobb légtornásza.De mitől óvja annyira nagyanyja a lányt? Mit tartogatnak számára a Nagy Arkánum lapjai? Meg lehet-e változtatni előre megírt sorsunkat?"
Claire North - Harry August csodálatos élete
Megjelenik: 2015. szeptember 28., 3490 Ft, Athenaeum Kiadó
Harry August a halálos ágyán fekszik. Már megint. Bármit tesz, bárhogy dönt, ha eljön a halál, Harry mindig visszatér oda, ahonnan elindult: újra gyerek lesz, de olyan gyerek, akinek birtokában van az immár jó néhányszor leélt életére vonatkozó összes tudás. E téren soha nem változik semmi. Egészen mostanáig. Ugyanis a tizenegyedik élete végéhez közeledő Harry ágya mellett fölbukkan egy kislány: „Kis híján lekéstem magát, dr. August” – mondja. „Küldenem kell egy üzenetet.” A könyv annak történetét meséli el, hogy mit tesz Harry ez után, mit tett előtte, és hogyan próbálja megmenteni a múltat, amelyen nem változtathat, illetve a jövőt, amelyet nem hagyhat bekövetkezni.

Things I Love Thursday 33

$
0
0
  • hosszú hétvége :D végre talán nekiállok A történésznek
  • beterveztem több mindent mára és délig ebből szinte mindent megcsináltam (torna, takarítás, befejezni a Lányrablást)
  • hétfőn felvettem az óráimat, most már neki kéne állnom szakdogának is - tájékozódom egyelőre miből írjam
  • szeptember elején megyünk színházba - Alföldi Róbert rendezésében megnézzük a Makrancos Katát, már beszereztük a jegyeket
  • kis ajándékok: karkötő, új tictac
  • Grimm 4. évadot végignéztem, jöhetnek az őszi új évadok - Grimm, Once Upon a Time, Doctor Who hmm asszem erre a háromra csökkentettem le a sorozatfüggőségem
  • Yves Rocher makadámdiós tusfürdő - Nita, ez tényleg isteni! 
  • új kedvenc zeném is van ismét, és a Haim együttest albumát is elkezdtem hallgatni

Böszörményi Gyula - Leányrablás Budapesten

$
0
0
Böszörményi Gyulától ez az első könyv, amit olvastam. A Gergő és az álomfogók könyvéről persze hallottam, de a megjelenésekor nekem Harry Potter volt a szent :) Erre a könyvre tavaly télen figyeltem fel, de nem relámozták akkor még annyira, így csak tavasszal győztem meg magam, hogy el kell olvasnom.

A regény a századfordulón, a boldog békeidőkben játszódik, ami a kedvenc történelmi időszakom. Budapesten a Milleniumra készülnek, szépül-épül a város és tele van újdonságokkal. Ezért is látogatja meg Hangay Emma a nagynénijét, hogy tanúja legyen ezeknek a látványosságoknak. Unokabátyja Ottó gardírozza, de egy nap Emma eltűnik...
Négy évvel később húga, Emilia magára hagyja özvegy édesapját Marosvásárhelyen és Emma nyomába ered. Ő is a néninél száll meg és igyekszik kideríteni mi történt nővérével. 
"Róza néni azon ősi házisárkányok rendjéből való, akik fiatal leányokat rabolnak, és barlangjukban halálra hímeztetik őket."
Bp - Milleniumi kiállítás forrás
Milinek hamar akad egy előkelő segítője, aki miután elütötte a kocsijával mindent megtesz, hogy biztonságban tudja - Ambrózy Richárd báró'műkedvelő' detektív, akit megfog az ügy és igyekszik felgöngyölíteni a szálakat. Ez nem megy mindig könnyen, mert Mili önfejű teremtés, és nem hagyja hogy a báró lekezelje csak mert nő, így okoznak egymásnak jó pár kellemetlen percet.
"A kisasszonyt nem kell félteni – mosolygott rám jéghidegen a báró. – Úgy tűnik, ő akkor is mindig a legrémesebb helyeken bukkanna fel, ha ezer gőzmozdony próbálná a másik irányba vonszolni."
Adott egy érdekes krimi szál, de a könyv nagy erőssége az hogy a 1896-1900-as évek Budapestjére helyezte a helyszínt. Sok korabeli helyszínt említ, ill. az akkori társadalmi berendezkedésbe is belepillanthatunk. A kort pedig a nyelvi stílussal is igyekszik érzékeltetni: korabeli kifejezéseket, szlenget, ma már nem használatos szavakat használt és ezeket lábjegyzetben megmagyarázta (ez főleg a gyerek és ifjúsági könyvekben lenne nagyon fontos).
Ezen kívül rengeteg szereplőt valóságos emberekről mintázta, még ha csak a nevét, lakcímét vette alapul, de rengeteg kutatómunka állhat emögött is, ami nagyon szimpatikus.
A másik rész, ami tetszett a humor - a marosvásárhelyi postamester botladozása volt a csúcs :D
"– Az anyád ne sirasson, te ganyéj! ... Azt a roggyantott térgykalácsát neki, be elfáradtam."
Tetszett a könyv, gyorsan olvastam, tele volt érdekes figurával, humorral, néhol a kicsit körülményeskedő stílus idegesített, de ettől függetlenül ez végre egy jó vörös pöttyös könyv. 

4/5

Interjú az a szerzővel
Részlet

Kiadó: Könyvmolyképző Kiadó
Kiadás éve: 2014
Sorozat: Ambrózybáró esetei 1.
Oldalszám: 336
Ár: 2999 Ft
Borító: 5/5

Fülszöveg:
"1896-ban, a Milleniumi Ünnepségek forgatagában nyoma vész Hangay Emmának, a Marosvásárhelyről érkezett 16 éves leánynak. Négy évvel később titokzatos távirat érkezik tőle, amit jóval az elrablása után adott fel. Húga, a 17 éves Mili kisasszony azonnal a fővárosba utazik, ahol kezdetét veszi a rémálom, melyben egyetlen támasza a jó hírű, ám igen zord természetű mesterdetektív, Ambrózy Richárd báró."

Elizabeth Kostova - A történész

$
0
0
Azért nyár végére csak sikerült egy várólistás könyvet elolvasnom :D Az írótól tavaly szintén várólistacsökkentésre olvastam el a másik magyarul megjelent regényét, a Hattyútolvajokat, ami nagyon tetszett ezért is szereztem be ezt a regényét is. 

Néhány szó a kiadásról, ami miatt nehezen indult a 'kapcsolatunk':  utáltam, hogy ilyen nagy formátumú, ráadásul keménykötés, elfáradt a kezem mire végeztem vele. A Hattyútolvajok is elég vastag, de az legalább kisebb kötet, ezt is kár volt ilyen nagy alakban kiadni, komolyan csak elijeszti az embert az olvasásától. Másrészt egy hosszabb könyvbe mindig nehezebben vágok bele, mert ott motoszkál a fejemben, hogy ameddig ezt olvasom addig két másikat is el tudnék - hülyeség :D Viszont az idei vcs-s listámon már szinte csak ilyen nagy könyvek szerepelnek, így szoktatom magam a gondolathoz, hogy ez nem rossz dolog :)

Fanart tumblr
A történet eléggé nehézkesen indult be, és nem is volt sok kedvem olvasni, de a negyedétől-közepétől kicsit változtak a nézőpontok, kevésbé volt töredezett a narráció és végre belelendültem.

A könyv jelenében 1972-ben járunk, egy 16 éves lányt (nem derült ki a neve) ismerünk meg, aki apjával Amszterdamban él, és irigylésre méltóan sokat utazgatnak. Az apa, Paul, egy alapítvány feje, ezért többször bejárja Európa kisebb-nagyobb városait.
A történet kezdetén a lány egy furcsa levélre bukkan apja dolgozószobájában, és emiatt kezd el érkedlőni a fiatalkora után. Nehezen veszi rá magát, de végül Paul mesél neki történeteket az egyetemi éveiből, a konzulenséről aki eltűnt, és egy több országon átívelő nyomozásról, ahol Drakula nyomát követik.
"Apám fokozott gondot fordított történelmi oktatásomra, de elfelejtette elmondani, hogy a történelem iszonyatos pillanatai valódiak. Most, évtizedekkel később értem csak meg, hogy nem mondhatta el. Csak maga a történelem győzheti meg az embert egy ilyen igazságról. És, ha egyszer megláttad ezt az igazságot – valóban megláttad –, akkor többé nem nézhetsz más felé."
forrás
A kezdeti döccenők után igazán élveztem azokat a részeket, ahol Paul a konzulense és annak kutatásai után ered, eljut Isztambulba, Budapestre (több magyar vonatkozása van a könyvnek), és Bulgáriába is. A múltbeli szála(ka)t többször megszakítja, néhol bosszantú módon a jelen, a lány (tényleg nem bukkant fel sehol a neve??) nyomozása apja után, de ezek egyre ritkulnak ahogy a tetőpontjához közeledik az '50-es évekbeli szál.
Snagov forrás
Volt pár negatívuma - néhol túl sok adat (bevallom a zarándokokról szóló szakcikket csak átfutottam, mondom nincs az az isten, hogy én ezt éjjel 10-kor még el is olvastam, ugorjunk :D), vagy körülményes tálalás, de összességében nagyon tetszett a könyv. Az elején féltem, hogy végig fogom szenvedni, unalmas lesz, de úgy tűnik jó időben talált meg, tetszett a sok utazás, a történelmi háttér, a sok-sok információ.

Saint-Matthieu-des-Pyrenees-Orientales
forrás
Ajánlom ezt a könyvet, azoknak akik szeretik a történelmet, Európa városait, a poros könyv-és levéltárakban való nyomozást és türelmesek :)

Még egy várólistacsökkentős könyv pipa, kedves Elizabeth várom a következő regényed! :)

5/5

Kiadó: Európa
Kiadás éve: 2006
Eredeti cím: The Historian
Oldalszám: 638
Ár: 3500 Ft
Borító: 3/5

Fülszöveg:
"„RÁD HAGYOM A TÖRTÉNETEMET, FOGÉKONY OLVASÓ…”Egy fiatal lány egy régi könyvet és megsárgult levélcsomót talál egy késő este az apja könyvtárszobájában. A levelek egytől egyig a „Kedves és balszerencsés utódom!” megszólítással kezdődnek, és egy olyan világba taszítják a lányt, amelyről álmodni sem mert volna – egy valóságos labirintusba, ahol apja múltjának titka és anyja rejtélyes sorsa egyaránt a történelem mélyén megbúvó, elképzelhetetlen gonoszhoz kapcsolódik.A levelek a legsötétebb hatalomhoz vezetnek, amelyet az emberiség valaha is ismert – és egy évszázadok óta tartó kutatáshoz, hogy e sötétség forrását megleljék és kioltsák. A kutatás tárgya Karóbahúzó Vlad, ez a középkori fejedelem, akinek uralkodása szolgált alapul a Drakula-legendához. Történészek nemzedékei tették kockára hírnevüket, józan eszüket, sőt életüket, hogy kiderítsék az igazságot a Karóbahúzóról. Most pedig egy fiatal lánynak kell döntenie, vállalja-e a ráeső részt a kutatásból – nyomdokába lép-e apjának a vadászatban, amely majdnem az életébe került a férfinak évekkel azelőtt, amikor még kíváncsi ifjú tudós volt, amikor még élt a felesége is…Mi köze a Drakula-legendának a modern világhoz? Lehetséges-e, hogy a mitikus Drakula valóban létezett – sőt tovább élt századokon át, a maga kifürkészhetetlen célját kergetve? A válasz ezekre a kérdésekre korokat és országhatárokat ível át, amint először az apa, azután a lánya bizonyítékok után nyomoz, poros amerikai könyvtáraktól
Isztambulon és Budapesten át egészen Kelet-Európa mélyéig. A legkülönfélébb városokban, kolostorokban, archívumokban, levelekben és titkos beszélgetésekben kerekedik ki lassan Vlad Drakula sötét uralmának borzalmas valósága – meg egy időtlen szövetkezésé, hogy a Karóbahúzó irtózatos művét életben tartsák.Homályos jeleket és rejtett szövegeket elemezve, a középkori kolostori hagyományok szövetéből kódokat olvasva ki – és mindeközben az életére törő ismeretlen ellenségek elől bujkálva és menekülve – egy fiatal nő egyre közelebb kerül múltjának titkához és a leírhatatlan gonosszal való végső szembenézéshez. Elizabeth Kostova máris világhíressé vált első regénye egy hatalmas, szerteágazó kaland története, amelyben tény és fantázia, történelem és jelen ötvöződik szinte kibírhatatlan feszültséggel és izgalmakkal – felejthetetlen alkotás.Elizabeth Kostova a Yale Egyetemen végzett, és a Michigani Egyetemen szerzett doktorátust, ahol készülő regényéért elnyerte a Hopwood irodalmi díjat."

Things I Love Thursday 34

$
0
0
  • új géllakk - imádom :D
  • vettem végre alverdés makadámdiós testvajat, amiről annyi jót írnak krémmánián. Kicsit más illatra számítottam, de nem rossz :)
  • filmeket is néztem végre (A beavatott 2. része, Song one)
  • társasozás vasárnap délután
  • várólistacsökkentős 7. könyv pipa
  • Café Frei - epres cappuccino, fura, de nem volt rossz
  • fodrász - meguntam a hosszú tincseket
  • újra könyvtár - A bolhapalotát előjegyzés után megszerezhettem meg kihoztam érdekességképtt A termékfotózás iskoláját
  • amúgy meg rengeteg édességet ettem, jó lesz ha tényleg tornázok többször xD

Top5 - Az idei nyár legjobb könyvei

$
0
0
A régebbi bejegyzések között turkálva bukkantam az egyik Top5-ös bejegyzésemre, gondoltam épp itt az ideje újra jelentkeznem ezzel a rovattal. Elég sok könyvet olvastam a nyáron, és több 5 pontos is volt, de ezek fogtak meg a legjobban:

"'Ahogy az Ólomerdő, ez se - teljesen - ifjúsági regény a kamasz főszereplő, és életkorából adódó problémák, élethelyzetek ellenére sem - annál kicsit komorabb, és komolyabb témák kerülnek elő.
Már itt is megvan az, amit annyira szeretek Csilla későbbi írásaiban - a fantasztikum, az érzékletes leírások, az olyan erős hangulatkeltés, ami miatt velem marad sokáig a regény az olvasás után is. Együtt lélegeztem Valival, az is segített jobban belehelyezkedni a történetbe, hogy már jártam több helyszínen, ami megjelenik - a budai vár, a Keleti és IC-n is épp pár napja ültem, majdnem ugyanazt az utat jártam be, mint Vali :)"

Joyce Maynard - Nyárutó
"Régen volt már ilyen, hogy a film után olvastam el a könyvet, egyrészről rosz volt, mert már ismertem a történetet, olvasás közben a film képsorai villogtak a szemem előt, de jó volt mert már a film megvett kilóra ezt az élményt a könyv csak fokozni tudta. Másrészt a nagy meleg, a nyugis hétvége és a hűtőben álló sok őszibarack miatt még közelebb éreztem magamhoz a történetet. (Sütnék is barackos pitét, de nincs itthon margarin és elfelejtettem ma is venni, jajjj :D).Gyorsan olvasható, igazi amerikai déli regény ez is - szerettem a filmmel együtt! Ajánlom azoknak, akik látták a filmet (van néhány plusz információ), ill. akik szeretik az amerikai romantikus történeteket."

Angela Carter - Esték a cirkuszbanMár a könyv elején éreztem, hogy ez különleges lesz - vagy nagyon fogom szeretni, vagy nagyon utálni. Szerencsére az első lett igaz, annyira hogy muszáj volt megrendeltem a lírától (kávéáron :D), hogy legyen egy saját példányom is. Amúgy hangulatában J. Winterson A szenvedélyére emlékeztet - csak annál még kalandosabb, hosszabb történetről van szó. (Úgy látszik a mágikus realizmus, feminimus, történelem, 1001 könyv listás címkés könyvek kedvenc olvasmányaimmá válnak :D Van még ilyen?)

Elizabeth Kostova - A történész
A történet eléggé nehézkesen indult be, és nem is volt sok kedvem olvasni, de a negyedétől-közepétől kicsit változtak a nézőpontok, kevésbé volt töredezett a narráció és végre belelendültem.A kezdeti döccenők után igazán élveztem azokat a részeket, ahol Paul a konzulense és annak kutatásai után ered, eljut Isztambulba, Budapestre (több magyar vonatkozása van a könyvnek), és Bulgáriába is. A múltbeli szála(ka)t többször megszakítja, néhol bosszantú módon a jelen, a lány (tényleg nem bukkant fel sehol a neve??) nyomozása apja után, de ezek egyre ritkulnak ahogy a tetőpontjához közeledik az '50-es évekbeli szál.


Fodor Ákos - Gyöngyök, göröngyök
Több, az előző kötetekből ismert verssel találkoztam, voltak amik egy cseppet megváltoztak (pl. címek - tündérezés), de olvastam több - számomra - újat is. A versek nagy része, ahogy az alcím is utal rá (Szerelem lépte nyomán) a szerelemről, a párkapcsolatról szólnak, ami újdonság volt az erotikus versek. Rengeteg kedvencet találtam, nem győztem feltöltögetni molyra és tumblra is teszek fel, mert ott is sokan rákattantak.


Olvastátok már valamelyiket? 
Mi volt a ti top5 nyári könyvetek?

Havi zárás - Augusztus

$
0
0
A hónap első hetén belehúztam a könyvbeszerzésekben (észrevettem, hogy sokszor ezt csinálom, hogy új hónap, na akkor lehet kicsit vásárolni, utána meg megrovom magam, hogy de most már többet nem veszek és következő hónapban kezdem újra. :D).
Szóval az első héten három helyről 4 könyv is érkezett.

Ebben a hónapban két olyan könyvet is beszereztem, amit nemrég olvastam és szerettem volna saját példányt is - a Száz év magányt csere útján, az Estéket pedig "kávéáron" szereztem be. A Horgonyhely a book24-ről (a nevéhez híven) szinte 24 óra alatt megérkezett, csak lestem, eddig még nem rendeltem tőlük, de vagy jó időpontot fogtam ki, vagy tényleg ilyen gyorsak?
A Líra nagy nyári akciójából jött az Estékés Zsámboki Mária könyve, akiről ugyan még nem hallottam, de megfogott az néhány írás ami a novelláskötetéről szólt.

Ha úgy vesszük mindegyiket el is olvastam:
  1. Moskát Anita - Horgonyhely
  2. Gabriel García Márquez - Száz év magány
  3. Angela Carter - Esték a cirkuszban
  4. Zsámboki Mária - Tűnő árnyékom közepében (elolvastam csak nem írtam róla)
Az olvasásokról
A hónap elején megálmodott listáról 4 könyvet pipálhatok ki, ami jó arány, ezért jövök holnap egy szeptemberi listával is.

11 könyvet olvastam el, ezek közül volt egy kb 10 perces mesekönyv, egy hangoskönyv és két angol nyelvű is, szóval egész változatos volt a hónap.

    - A hónap legjobb könyvei: Esték a cirkuszban, Lopj úgy, mint egy művész
    - Kellemes meglepetések: A történész, Soho felett a hold, Horgonyhely, Zsámboki Mária: Tűnő árnyékom közepében
    - A mélypont: Itt a földön, Megmaradt Alicenek (július végi olvasás, de augusztus elején fejeztem be)
    - Semmi extra: Leányrablás Budapesten, Gyilkosság Mezopotámiában, Kleon Show your work.
    + A legjobb nyári olvasmányaim - Top5

    A többiek zárása:

    Agatha Christie - Gyilkosság Mezopotámiában

    $
    0
    0

    Hétvégén annyira ellustultam, hogy olvasni se volt kedvem, ezért előtúrtam egy régóta várólistán lévő hangoskönyvet, ami a KriMix nevű molyos kihívás (7 modern és 7 klasszikus krimit kell olvasni - már csak 6 klasszikus maradt) miatt szerettem volna elolvasni.

    Hercule Poirot történetei közül már többet olvastam, elég rapszódikusan, bár ezekenél a könyveknél nem igen számít a sorrend, ez amúgy a 14. a sorban a moly szerint. 

    Az elbeszélés nem szokványos, bár még nem olvastam sok Poirot regényt, de a belga nyomozó csak később bukkan fel. A narrátorunk Amy Leatheran nővér, aki Irakban épp két munka között áll. Erich Leidner régész fogadja fel, hogy legyen a felesége segítségére, aki az utóbbi időben elég nyugtalan és nem érzi 'biztonságban' magát. Kiderül, hogy rég halottnak hitt férje leveleket küld neki, és fenyegeti.

    Agatha Christie és Leonard Woolley
    Ur városában forrás
    Leatheran nővér a helyi angoloktól hall egy-két pletykát a Hassanieh mellett ásatást végző csapatról, aminek a vezetője Leidner. Feszültségről, féltékenykedésről mesélnek neki, de őt ez sem tartja vissza.
    Az expedíció együtt él egy házban és a nővér hamar megérzi, hogy tényleg nincs rendben valami a társaságban. Lucy Leidner retteg az idegenektől, ugyanakkor hol bűbűjos, hol csípős a többi emberrel.

    A regényben nem is annyira a nyomozáson van a hangsúly, hanem Lucy megosztó személyiségén, és azon hogyan ismerjük meg fokozatosan. Ez volt ennek a könyvnek a nagy erőssége, ahogy Poirot fokról-fokról felépítette előttünk ezt a megosztó nőt, a modern La belle dame sans merci-t, aki fél feladni a függetlenségét, játszik a körülötte lévőkkel, elbájolja - hülyére veszi azokat, akiket nem tart ellenfélnek. A történet, a nyomozás talán nem is volt annyira izgalmas, a nővér előadása néhol fárasztó volt, de összességében tetszett ez a regény. Készült persze film verzió is belőle, lehet, hogy beütemezem valamikorra :)

    4/5

    Fülszöveg:
    "Poirot ezúttal egzotikus környezetben, egy ásatáson nyomoz. Segítőtársa egy fiatal, talpraesett ápolónő. A szerző kedves humora, a meglepő fordulatokban gazdag történet, a nagy emberismerettel megrajzolt figurák és Szilágyi Tibor remek fordítása teszik nagyon élvezetessé a regényt. Az új feldolgozás, a Hangos Regény a könyv teljes szövegét tartalmazza, de mégsem azonos a könyvvel. A hallgatót nem csábítja „gyors lapozásra”, hogy mielőbb kiderüljön, ki a gyilkos, mert Bánsági Ildikó olyan egyszemélyes hangjátékot varázsol belőle, ami eleven élménnyé válik mindenki számára, függetlenül attól, hogy ismeri-e a történetet, vagy sem. Egyszerűen jó hallgatni."

    Szeptemberi tervek

    $
    0
    0
    weheartit
    Mivel az augusztusi terveimet olyan szépen teljesítettem (4/7) ezért gondoltam megírom a szeptemberi verziót is. Előre láthatólag sokkal kevesebb időm lesz olvasni (meló és egyetem miatt), de igyekszem :) Ha már a felét elolvasom ezeknek boldog leszek :D

    Mindenféle kihívásokhoz válogatva, íme:
    1. Elif Shafak - A bolhapalota (15 nemzetes)
    2. Elizabeth Wein - Fedőneve Verity (idei beszerzés)
    3. Agatha Christie: A titokzatos stylesi eset (KriMix)
    4. E. M. Foster - Szoba kilátással (1001 könyv, könyvkihívás)
    5. Robert Louis Stevenson: Dr. Jekyll és Mr. Hyde különös esete (1001 könyv, könyvkihívás)
    6. Arundhati Roy - Az Apró Dolgok Istene (1001 könyv, 15 nemzetes)

    Things I Love Thursday 35

    $
    0
    0
    Tartottam ettől a héttől, de gyorsan eltelt és sok jó program lesz ősszel, ami miatt nem siratom a nyarat, max a kevesebb szabadidőmet :D
    • Savaria karnevál - koncertek, kézműves vásár, limonádék-rosék, kürtőskalács, sok új fotó
    • saját limonádé szőlővel
    • körömápolás - vettem buffert, meg körömerősítőt - miután egy hét után megszabadultam a szép géllakktól - sokáig bírtam, mi?
    • hangoskönyvet hallgatni és közben színezni
    • Pitch Perfect 2 - tudom, hogy nem tökéletes, de annyira vártam a folytatást, és vasárnap este kamaszkos lelkesedéssel néztem végig :D
    • Poirot tv-sorozat - Gyilkosság Mezopotámiában részt néztem meg, és tervbe vettem a többi rész megtekintését is
    • Pupilla augusztusi beszerzős posztjában láttam a The mindfulness colouring book-ot, a kis mérete miatt nagyon tetszett, ezért felnéztem bookdepóra, már majdnem a kosaramba tettem, de közben bezártam az oldalt, mire visszatértem még nagyobb kedvezménnyel lehetett megvenni, ezt jelnek vettem így leadtam az első bookdepós rendelésem :D kíváncsi vagyok mikor érkezik meg, és hogy milyen lesz :))))
    • ebayről is rendeltem megint pár cukiságot - zsinórra csíptethető papírképkeret csomagot, nyakláncot, meg egy-két filléres apróságot
    • ma este pedig színházba megyünk (Alföldi - Makrancos Kata)

    DSC_0780
    Képeim a karneválról - katt rá és eljuttok az albumba

    Fecsegős

    $
    0
    0
    Hiába írom a tiltet mégse elég, hogy ott kifecsegjem magam, szóval:

    Voltam ma a könyvtárban - megint, pedig A bolhapalotát se fejeztem be, remélem a hétvégén lesz időm belelendülni, mert tetszik ám - és kivettem nééégy, 44!4 könyvet.
    Mintha nem lenne elég olvasatlan itthon, na de azért nagyjából tartottam magam a havi terveimhez, így két Agatha Christie jött velem. A kis Bizsut meg hát el kell olvasni, Nobel-díjas szerző, meg olyan kis rövid :D A könyv történetére nincs mentségem, bazinagy, de olyan szép és már a megjelenéskor nézegettem, de megvenni nem venném meg.


    Eltelt az első szeptemberi hét és érezhetően kevesebb szabadidőm volt, a meló lefoglalt, és akkor a német és az egyetem még be se indult :D Jó lesz ám, összelogikázom a sok tennivalót meg programot.

    Apropó programok: jön hozzánk Likó Marci! A színházban lesz egy beszélgetés az önéletrajzi könyvéről, amit tegnap ezért meg is rendeltem és mindenképp el szeretnék menni az estre is.

    Ha már színház - tegnap megnéztük a Makrancos Katát, Alföldi rendezésében - hát talán ezt volt az eddigi legjobb színházélményem! (Jó olyan sokszor nem voltam, ez volt a 4. alkalom ha jól számoltam.) El kéne olvasnom az eredeti darabot, hogy lássam mennyit alakított, de a komédiából az elődás végén egy ijesztően szívbe markoló dráma lett az emberi jellemek átalakításáról.
    Az előadás elég modern volt, két szereplő meztelenül jelent meg - az egyik humoros volt, a másikuk teljesen ellentétes hatást váltott ki bennem, szívfacsaró volt a megalázottsága. A színészek többször befutotottak a nézőtérre a középső sorba (mi eggyel mögüttük ültünk), így testközelből is láthattuk őket. Nekem nagyon tetszett az átértelmezés, a modernizálás (a sok káromkodás is, mögöttem többen megbotránkoztak ezen), a színpad kibővítése a nézőtérre - galériára. Remélem Alföldi Róbert rendez még nálunk :)

    Tegnap regisztráltam aKönyvmegállóra, ahol könyveket lehet adni-venni, adok neki egy esélyt, hátha olyan emberek is rátalálnának az eladó könyveimre, akik nincsenek fenn molyon. Ti ismertiek, használtjátok ezt az oldalt?

    Beauty: holnap megyek vásárolni a DM-be, 300 ft-onként 5 pont jár ;) Mamámnak most lesz szülinapja, neki is keresek valami szépet ezért :D Na meg chai teát, ez kattant be a héten, hogy ki kéne próbálnom!
    tumblr
    A jövő hetet meg várom: egyrészt megjön az Yves Rocher rendelésem, egy csöpp kis csúszással (ha nincs valami raktáron, könyörgöm miért nem írnak egy emailt? Egy hét várakozás után hívtam fel az ügyfélszolgálatot, hogy mi a helyzet, mert a honlapon se látni semmit a rendeléseimből..., na nem baj kedvesek voltak, szeressük őket, de na.) Bookdepóról is talán ideér a színezőcském, kiderül elindul-e a némettanfolyam következő része, és - igen beteg vagyok - várom az egyetemet is :P :D Vasárnap meg Bükön lesz sok koncert, ki kell használni még a jó időt :)

    + Évkezdő kisokos Farkas Lívitől

    + cuki videó, amin a könyvmoly baba elsírja magát ha végetér a mese, láttátok már? Egyrészt annyira édes, másrészt meg jaaajjjj szegényem :)

    Elif Shafak - A bolhapalota

    $
    0
    0

    Tavaly olvastam a török írónő korábbi regényét, Az isztambuli fattyút, ami felkerült a kedvenc könyveim sorába. Szerettem volna még olvasni tőle, bár nehezen döntöttem el melyik könyve legyen a következő, szerencsére az Európa kiadó többet is kiadott. Sőt az ősszel újra kiadja Az isztambuli fattyút és 28-án megjelenik egy új Shafak regény is magyarul - Az építészinas (a borítók egyből megfogtak).

    A Bolhapalotának csúfolt Bonbonpalota Isztambul egy régi negyedében épült, vélhetőleg épp egy temető fölé. A történet elején megismerkedünk az építettető migráns orosz házaspárral, a jelenében (2002) pedig a társasház jelenlegi lakóival. Mindezt egy névtelen elbeszélőtől tudjuk meg, aki nagyon szeret mesélni és mindent tud a szomszédairól.
    tumblr
    "Aznap reggel sűrű köd borított Isztambult. És ahogy minden isztambuli jól tudta, a ködös napokon még maga a város is elfelejtette, milyen színű. Csakhogy Agrippina Fjodorovna Antipovát a sors mindig a tenyerén hordozta, hozzászokott a jóléthet, és amikor nem teljesült valamely vágya, mindig azt hitte, hogy ez mások hibájából fakad. Hogy Isztambul ködfüggönybe burkolózott, szándékos ellenségességnek, személyes sértésnek vette."
    Tele van érdekes lakókkal, családokkal a ház: például az ikerpár, Cemal és Celal felnőttként találkoznak újra és szépségszalont nyitnak a ház földszintjén.  Az erős akaratű házmesterné, aki szegény fiát minden reggel úgy kergeti el az iskolába; a nagyapa Hadzsi Hadzsi aki régi török mesékkel szórakoztatja az unokáit, a menye tiltása ellenére. Vagy ott van Higiénia Tijen, a tisztaságmániás anya, akinek a lánya - a sors fintoraként - tetves lesz.
    "A barátság az egy hullámhosszon való gondolkodás. Az ember olyasvalakibe is beleszerethet, akire cseppet sem hasonlít, de nem szokott komoly barátság szövődni olyanok között, akik nincsenek egy hullámhosszon. A jó barátok fél szavakból is világosan megértik egymást."
    A néhol komikus szereplők és helyzetek mellett találkozunk komoly, szívfacsaró sorsokkal is, amik miatt nekem inkább szomorkásabb benyomásom lett a könyvről. Ettől függetlenül nagyon tetszett, bár a hossza miatt lassabban haladtam vele a héten, mint ahogy szerettem volna.

    A regény fő motívuma a kelet és nyugat, a hagyomány és a modern, a megőrzés és a kidobás voltak. Cemal, Sidar nyugaton nevelkedett, de visszatértek Isztambulba, a hagyományt képviseli a meséivel Hadzsi Hadzsi, a megőrzést pedig Madame Néni, akinek a története kulcsfontosságú lesz és a könyv végén fény derül a Bonbonpalota egy titkára. 

    forrás
    Tetszett a keretes szerkezet, a hömpölygő történetfolyam, amiben sokféle sorsot ismerhetünk meg, na meg ez az izgalmas város.

    Ami miatt kezd a kedvenc szerzőmmé válni Elif Shafak, az a szépirodalmi igényű, de szórakoztató stílus, a mesemondás, a sok-sok információmorzsa a különböző népekről, babonáikról, életükről. A keleti életet ismerteti meg velünk, de mivel ő maga is nyugaton él, ezért a nyugati olvasókhoz is közel tudja hozni ezt a világot.
    A következő olvasmányom tőle, azt hiszem, A becsület lesz, .... na meg Az építészinas is kellene :D

    4/5

    Kiadó: Európa
    Kiadás éve: 2014
    Eredeti cím: The Flea Palace
    Oldalszám: 524
    Ár: 3590 Ft
    Borító: 5/5

    Interjú

    Fülszöveg:
    "A szeretet nem jön mindig erőfeszítés nélkül, néha csak később érik meg, fokozatosan nő cseppenként, ahogy az idő múlik.Isztambulban, a Cabal utcában áll a valaha jobb időket látott Bonbonpalota. Történetünk idején az utcát ellepi a szemét, a környékről ugyanis mindenki a Bonbonpalota melletti kert falához hordja a hulladékát. A lakásokban elviselhetetlen bűz terjeng, és mindent elárasztanak a bogarak, csótányok, tetvek, bolhák. Különös emberek lakják a bolhapalotát: az alkoholista egyetemi tanár, aki válása után harsány barátnője vállán lel vigaszt; a meleg ikerpár, Celal és Cemal, akiket gyermekkorukban elválasztottak egymástól, de felnőttként közös fodrászszalont nyitottak. Szintén a ház lakója Keménydió Metin és FeleségeNágya, akit a szinkronszínész Metin folyamatosan megaláz; az Égszínkék Szerető, aki nem tud mit kezdeni az élet nehézségeivel. Itt él még az idős gyűjtögető, Madame Néni, Higiénia Tijen, akinek kislánya tetves lesz, a kábítószerfüggő Sidar és kutyája, Gaba, az iskolás Muhammet és szülei, a cseppet sem mindennapi Lobbanékonytermészetűfi család, és persze Hadzsi Hadzsi, aki dzsinnekkel teli különös mesékkel traktálja az unokáit, őrületbe kergetve ezzel a menyét. E közösség életét bolygatja fel egy különös felirat, amely egyik reggel a kertfalon jelenik meg…"

    Agatha Christie - Tíz kicsi néger

    $
    0
    0
    A Gyilkosság Mezopotámiában hangoskönyv és film után elég hamar eldöntöttem, hogy szeretném az ősszel belevetni magam Agatha Christie életművébe. Láttam persze a tévében jó pár Poirot sorozat részt, meg 4 éve két hangoskönyvet is meghallgattam (Nyaraló gyilkosok, Gyilkosság az Orient expresszen). 

    A pénteki könyvtárazás után épp ezért két könyvet is hazahoztam - ezt és a Paddington 16.50-et (amire azért figyeltem fel, mert A lány a vonatonhoz hasonlították).

    A Tíz kicsi néger az egyik leghíresebb AC regény, sőt nemrég kiderült, hogy a világon ez a legkedveltebb az angol krimikirálynő könyvei közül, pedig se Poirot, se Miss Marple nem bukkan fel benne. 

    Nem volt semmi előzetes tudásom a könyvről, nem láttam a filmverziót sem - igaz talán azért is, mert nincs semmi frissebb az 1989-esnél, (deee érkezik elvileg a BBC-től egy minisorozat, ami tuti megnézek). Kicsit csodálkoztam, hogy a fenti két nyomozó közül egyik se bukkan fel, valahogy azt hittem eddig, hogy nem születettek AC regények nélkülük, de egész hamar túllendültem ezen. 
    A könyvet egy délután olvastam ki, egyrészt annyira furdalt a kíváncsiság, hogy mi is történik, másrészt tényleg elég rövid

    A történetben adott tíz különböző ember, akit más-más indokkal hívnak egy kis szigetre az angol partok mellett. A Néger szigeten nincs más csak egy új ház, a falakon egy gyerekversikével, feltöltött kamrával és a szobákkal. A versike elég morbid, és ez alapozza meg a regény hangulatát:

    Tíz kicsi néger éhes lett egyszer; s vacsorázni ment,

    Egyik rosszul nyelt, megfulladt, s megmaradt kilenc.

    Kilenc kicsi néger későn feküdt le, s rosszat álmodott,
    Egy el is aludt másnap, s nem maradt, csak nyolc.

    Nyolc kicsi néger sétára ment egy szép kis szigeten,
    Egy ott is maradt örökre, s így lettek heten.

    Hét kicsi néger tűzifát aprít, gyújtóst hasogat,
    Egyik magát vágta ketté, s már csak hat maradt.

    Hat kicsi néger játszadozik a kaptárok között,
    Egyet megcsíp egy kis méh, és nem marad, csak öt.

    Öt kicsi néger tanulgatja a törvény betűjét,
    Egyik bíró lesz a végén, s marad, csak négy.

    Négy kicsi néger tengerre száll, és egy piros lazac
    Egyet lépre csal, bekapja, s csak három marad.

    Három kicsi néger állatkertben jár, egy nagy medve jő,
    Egyet keblére ölel, és így marad kettő.

    Két kicsi néger kiül a napra s sütkérezni kezd,
    Egyik pecsenyévé sül és nem marad, csak egy.

    Egy kicsi néger magára hagyva, árván ténfereg,
    Felköti magát, és vége is, mert többen nincsenek.


    forrás
    Hamar össze lehet rakni, hogy bizony a tíz vendéget a szigeten az alábbi halálnemek fogják sújtani. A kérdés már csak az, hogy ki mozgatja a szálakat?? Kívülről irányítják, egy titkozatos 11. ember, vagy köztük kell keresni a gyilkost?
    A miért is nagyon érdekes. Adott ez a tíz ember, akiknek valahogyan mind közül volt valamilyen halálesethez. Megérdemlik a halált utólag, még ha a törvény nem is ítélte el őket? Valaki úgy gondolja, hogy a válasz igen...

    Agatha pattogós, rövid tőmondatos stílusához még szoknom kell, valahogy a hangoskönyvekben jobban tetszett, volt egy kis hiányérzetem emiatt.
    Nem is tudom hány pontot adjak erre a könyvre, annyira nyomasztó volt, és értelmetlennek, földről elrugaszkodottnak, erőletettnek tűnt az egész.
    Most úgy érzem a goodreadsen adott - It was ok - 2 pont a helytálló, a saját pontrendszerem szerint meg a 3 ("több idegesítő dolog van benne, de azért egyszer jó volt") - szóval legyen:

    3/5

    Azt hiszem jobb lesz ha visszatérek a Poirot sztorikhoz, mert azokban van valami logika, sokkal inkább elképzelhető, hogy megtörténhetnek, és nem mennek át pszichokrimibe mint ez itt,  persze ennek megvan az erőssége, de nekem tegnap délután, tökegyedül a lakásban eléggé hátborzongató élmény volt és nem jött be.

    A friss BBC adaptációból lehet már forgatási képeket látni itt-ott, illetve felfigyeltem egy másik új sorozatra (jön az írónő születésének 125. évfordulója, az angolok nyüzsögnek :D), a Partners in crime-re, amiben a Big Schoolból megismert David Williams alakítja az egyik főszereplőt.

    Kiadó: Európa
    Kiadás éve: 2003
    Eredeti cím: Ten Little Niggers/ Ten Little Indians / And Then There Were None
    Oldalszám: 266
    Ár:  antikvár
    Borító: 3/5

    Fülszöveg:
    "Tíz egymásnak ismeretlen ember meghívást kap egy pazar villába. A villa egy sziklás, elhagyatott szigeten áll, amely sziget néger fejhez hasonlít, arról kapta a nevét is. A villa titokzatos tulajdonosáról mindenféle pletykák keringenek. A vendégek, bár valamennyiük múltjában van valami, amit legszívesebben elfelejtenének, reménykedve és örömmel érkeznek meg egy pompás nyári estén a sziklás öbölbe. A tulajdonos azonban nincs sehol… A felhőtlennek ígérkező napokat egyre félelmetesebb események árnyékolják be. A sziget látogatóit a különös fordulatok hatására hatalmába keríti a rettegés. Tízen érkeznek. Hányan távoznak? A bűnügyi regény koronázatlan királynőjének talán legjobb, leghíresebb művét tartja kezében az olvasó."
    Viewing all 2263 articles
    Browse latest View live